W dniach 7-9 maja 2019 r. uczniowie klasy 7a i 6b uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej SZLAK PIASTOWSKI. Program wyjazdu obejmował zwiedzenie ważnych miejsc w Wielkopolsce upamiętniających początki państwa polskiego i poznanie zabytków naszego dziedzictwa w Gnieźnie, Biskupinie, Żninie, Dziekanowicach oraz Kórniku.

Szlak Piastowski, który otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w 2012 roku za najlepszy produkt turystyczny – jako unikatowy i wyjątkowo ważny dla polskiego dziedzictwa, to trasa turystyczna przebiegająca przez województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Miejsca i obiekty leżące na szlaku umożliwiły uczestnikom odkrywanie historii niebywale pasjonującej, dotyczącej każdego z nich. Dostarczyły im wiedzy o pradziejach odnoszących się zarówno do terenów poszczególnych grodów, jak i ogólnie ziem polskich. Eksponaty, które uczniowie mieli szansę obejrzeć w czasie wyjazdu były zbierane przez wieki i są częścią dziedzictwa naszego kraju – mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.

Odwiedziliśmy Gniezno – miasto, w którym na każdym kroku tchnie najdawniejsza historia naszego państwa. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha nazywana jest Matką Polskich Katedr. Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami św. Wojciecha i zrekonstruowanym jego dawnym grobowcem. Przy południowej wieży znajduje się dawne główne wejście do katedry, gdzie uczniowie mogli zobaczyć słynne drzwi gnieźnieńskie zwane Klejnotem Królestwa. Następnym etapem wycieczki był Biskupin, gdzie znajduje się słynne na całym świecie stanowisko archeologiczne osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej – rekonstrukcja osady sprzed 2700 lat – zwanego polskimi Pompejami. Kolejnego dnia odbyliśmy podróż zabytkową kolejką wąskotorową z Wenecji do Żnina, zwiedzając przy okazji muzeum. Braliśmy udział w warsztatach wypiekania bułek oraz ubijania masła. Ostatniego dnia zwiedziliśmy skansen w Dziekanowicach oraz zamek w Kórniku, w którym ponoć do dziś po zamku i parku przechadza się nocami „Biała dama”. 

Organizatorzy wyjazdu: p. Ł. Sułkowicz, p. M.Mierzejewska, p.E.Mowczan.