Szkoła Podstawowa nr 12 im. Czesława Niemena tak świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole uczciliśmy tę piękną rocznicę, przygotowując m.in. uroczystość dla uczniów klas IV – V, którą wypełniły wiersze i wzruszające pieśni patriotyczne wykonane przez naszych utalentowanych uczniów z klasy: 4a, 4b, 4c, 4d, 5a, 5c oraz dziewczęta z klasy 6a, 7a, 8c . Wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani, każdy czwartoklasista i piątoklasista przygotował kotylion według swojego pomysłu. Podczas śpiewania niektórych pieśni, choćby „Przybyli ułani” na widowni zrobiło się biało – czerwono dzięki chorągiewkom, które miały dzieci. Organizatorzy: p. Agnieszka Gorczyca, p. Ida Zagórska, p. Anna Niziołek, p. Krystyna Żuraw, p. Ł. Sułkowicz.

O godzinie 10.00 spotkały się klasy VI i VII, a o godzinie 11.40 klasy VIII i klasy gimnazjalne. Uczniowie byli odświętnie ubrani i każdy miał przypięty kotylion. Kotyliony wykonały uczennice klasy III C gimnazjum: W.Barkowa, M.Janas, A.Zaczyńska i N.Sempik.

Żywa lekcja historii w pieśni, poezji i obrazach przeniosła uczniów w minione lata, kiedy nasi rodacy walczyli o wolną i suwerenną Ojczyznę. Wspominaliśmy bohaterów i tych bezimiennych Polaków, którzy poświęcili życie dla Polski.

Razem z wykonawcami widownia śpiewała „Pierwszą Brygadę”, „Szarą Piechotę”, „Przybyli ułani…” oraz „Żeby Polska była Polską”.

W programie wystąpili uczniowie: A.Góral,J.Góreczna,J.Prus,M.Śliwińska,K.Łucki,M.Maciejewski,K.Matuszewski,M.Mokrzycki, M.Nowak z klasy III A-gimnazjum;

D.Czebotarewska z klasy VI A,

J.Laprus,AZielińska z klasy V B,

J.Hipp,W.Szwedo,J.Terembuła z klasy V D,

M. Urbaniak z klasy VIII C,

H. Bielec, P.Mazurowski, K.Kołcz, J.Górecki z klasy VII A,

E.Badziński, Ł.Braszczok z klasy VIII A, którzy odpowiadali za nagłośnienie.

O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy i w ten sposób staliśmy się jedną z 24 tysięcy szkół w naszym kraju, które włączyły się w akcję bicia rekordu Polski w jednoczesnym wykonaniu „Mazurka Dąbrowskiego”. Było uroczyście, radośnie i z wielkim zapałem. Śpiew prowadziła p.M.Mierzejewska.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole realizowane były projekty: „Wielcy Polacy nie tylko na polach bitew”,” Najważniejsze wydarzenia i postacie w walce o niepodległość”. Prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

Nasza szkoła została odświętnie przystrojona. W dekorowaniu korytarzy brali udział uczniowie z klasy IV C pod kierunkiem p.K.Żuraw.

Montaż słowno-muzyczny, dekoracje oraz oprawę muzyczną przygotowały: p.M.Kozieja,p.A.Szlęzak,p.I.Zagórska.

Zdjęcia i film wykonali: p.A.Niziołek i p.Ł.Sułkowicz

11 listopada 2018r.poczet sztandarowy i delegacja uczniów z naszej szkoły pod opieką p.Ł.Sułkowicza wezmą udział w miejskich obchodach 100-lecia niepodległości Polski i złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.